Petr Soukup
Dr.med.vet. MVDr. Ph.D. Dipl.ECVO
V dnešní době prudkého rozvoje veterinární medicíny a všech jejích oborů se pomalu přibližujeme úrovni medicíny lidské. Množství dostupných informací, nových terapeutických přístupů, chirurgických technik či jen základního výzkumu o fungování biologických procesů v organismu zvířat přibývá raketovým tempem. Jelikož jsem se vždy snažil dělat věci na nejvyšší možné úrovni, tak po absolvování základního medicínského kolečka na koňské klinice jsem veděl, že úzká specializace na jediný obor veterinání medicíny je pro mě tou správnou cestou. Oko, jako nejsložitější smyslový orgán, a fyziologické principy procesu vidění mě vždy fascinovaly. Proto byla oftalmologie jasnou volbou mého profesního směřování.
Již běhěm doby studií na Veterinární a Farmaceutické Univerzitě v Brně jsem díky mnoha absolvovaným stážím a studijním pobytům měl možnost vidět, jak pracují špičky moderní veterinární oftalmologie ve Švýcarsku, Německu, Spojených státech amerických a ve Velké Británii. Po promoci v roce 2013 a krátkém působení na všeobecné klinice v České republice jsem odešel se spezializovat do zahraničí.
Po získání klinického doktorátu ve Švýcarsku a vědeckého doktorátu ve Velké Británii jsem zakotvil na specializovaném očním pracovišti v Berlíně, kde jsem absolvoval rezidenturu European College of Veterinary Ophthalmologists (ECVO). Po úspěšném složení boardových zkoušek jsem se stal diplomatem ECVO.
Mým hlavním působištěm je oční pracoviště Augentierarztpraxis Dr. Allgoewer, kde působím jako vedoucí klinického provozu. Jelikož bych se chtěl podílet na rozvoji veterinární oftalmologie v České republice a nabízet i klientům ve vlasti ten nejvyšší standard oční péče pro zvířecí pacienty, rozhodl jsem se pro započetí spolupráce s veterináními pracovišti v Čechách.
BIOGRAFIE
1986
Narozen ve Frýdlantě na Liberecku
2007-2013
Studium na Fakultě veterinárního lékařství VFU Brno
Promoce Doktor veterinání medicíny (MVDr. )
2014-2015
Internship na koňské veterinární klinice Pferdeklinik Altforweiler, Überherrn, Německo
2015-2020
Roche Innovation Center Basel, Basilej, Švýcarsko
Výzkum moderních oftalmologických léčiv
Obor veterinární oftalmotoxikologie a oftalmopatologie
2016-2019
Doktorské studium na Vetsuisse fakultě Univerzity v Curychu, Švýcarsko
Promoce v oboru veterinární oftalmologie (Dr.med.vet.)
2017-2020
Doktorské studium na School of Veterinary Science Univerzity v Liverpoolu, Velká Británie
Promoce v oboru veterinární patologie (podobor oftalmopatologie) (Ph.D.)
od 2019
Veterinární oftalmolog v Augentierarztpraxis Dr. Allgower v Berlíně, Německo
2020-2023
ECVO rezidentura pod vedením Dr. Ingrid Allgoewer, Dipl. ECVO
2024
Absolvování boardových zkoušek ECVO
Získání titulu Diplomate of the European College of Veterinary Ophthalmologists (Dipl. ECVO)
EBVS® European Specialist in Veterinary Ophthalmology
2024
Posuzovatel dědičných očních onemocnění ČR (Národní komise posuzovatelů DOO)
Posuzovatel dědičných očních onemocnění DE (Dortmunder Kreis)
Mezinárodní posuzovatel dědičných očních onemocnění DOO/HED ECVO
Kdo je to evropský veterinární specialista?
Co jsou to evropské veterinární Colleges?
Tímto krátkým odstavcem bych chtěl majitelům zvířat přiblížit úrovně specializací ve veterinární medicíně, neboť se jedná dost často o téma pro majitele zvířat velmi nepřehledné a pojem "specialista" není tak dobře ukotven jako v humánním lékařství.
V humánní medicíně existuje jasný a přehledný systém českých specializačních atestací i mezinárodního specializačního vzdělávání. Ve veterinární medicíně v ČR v minulosti existovaly atestace prvního a druhého stupně, ty však zanikly a uchovaly se pouze v systému státní veterinární zprávy. Komora veterinárních lékařů se v posledních letech snaží o zavádění tzv. certifikačního vzdělání s titulem "certifikovaný veterinární lékař pro obor...", prozatím s malým množstvím vybraných oborů (medicína koček, medicína a chirurgie drobných savců, fyzioterapie a rehabilitace, ortopedie malých zvířat). Veterinární oční lékařství je v ČR pro mnohé ale tak okrajový obor, že se k tvorbě uceleného certifikačního vzdělání (myšleného pro desítky až stovky veterinárních lékařu) prozatím nehodí.
V české veterinární oftalmologii existuje jediný ucelený vzdělávací program a to pro posuzovatele dědičných očních onemocnění, kteří musí doložit seznam vyšetřených zvířat na dedičná oční onemocnění pod dohledem posuzovatele a projít certifikační zkouškou pro posuzovatele dedičných očních onemocnění. Českých posuzovatelů je aktuálně šestnáct a jsou sdruženi do Národní komise posuzovatelů dědičných očních onemocnění (NKP DOO) při Komoře veterináních lékařů v ČR.
V evropském měřítku jsou středním stupněm kontinuálního vzdělávaní tzv. advanced studies schools, které vydávají certifikáty o složení vzdělávacích kurzů a master programů v různých oborech (distanční a kombinované vzdělání). Do těchto škol patří například European school of advanced veterinary studies v Lucemburku vydávající "certificate in advanced veterinary studies" a "master of advanced veterinary studies" v různých oborech včetně oftalmologie, nebo německo-britskou školu Improve International a jejich "general practitioner advanced certificate" v různých oborech. V oftalmologii se prakticky jedná o absolvovaní patnáctidenního kurzu, zpracování deníku pacientů a splnění zkoušky.
Nejvyšší úroveň specializace v evropské a světové veterirnání medicíně jsou tzv. Diplomates - boardovaní specializovaní veterinární lékaři patřící pod jednu z evropských, amerických nebo asijských veterinárních kolejí - Colleges. V Evropě je systém Colleges spravován Evropským boardem veterinárních specializací (European board of veterinary specialization EBVS) a náleží k němu aktuálně 27 Colleges v různých oborech (např. chirurgie, oftalmologie, patologie, interní medicína, medicína exotických zvířat). Aby se veterinární lékař stal diplomate, musí absolvovat tří až čtyřletou rezidenturu pod přímým dohledem specialisty, být aktivní ve výzkumu a splnit náročné požadavky rezidenčního plánu. Po uspěšném završení rezidentury se kandidát může přihlásit k boardovým zkouškám pořádaných jednou v roce (ve veterinární oftalmologii jsou to zkoušky teoretické, skládající se ze dvou častí, a praktické, ze tří částí.) a po jejich úspěšném splnění se stává Diplomate - EBVS certified European Veterinary Specialist v daném oboru. Každých pět let je status diplomate u každého člena reevaluován, což zajišťuje, že se diplomates musí neustále v oboru dále vzdělávat.
European College of Veterinary Ophthalmologists ECVO v roce 2024 sdružovala celkem 158 aktivních Diplomates, z toho 131 s působištěm v Evropě. Ve východní Evropě působí zatím čtyři ECVO Diplomates (dva v České republice, jedna v Polsku a jeden ve Slovinsku). Čeští zástupci jsou v ECVO zatím tři - MVDr. Renata Stavinohová ve Velké Británii, MVDr. Radka Andysíková v Brně a MVDr. Petr Soukup.